UTSTÄLLNINGSPROGRAM 2018
-tillbaka-

 NYTT FÖR 2018: NORDIC = Nordic dog show (även Nordic Show Certificate, NSC) LÄS HÄR

För närmare information om utställning - klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)
 

KLICKA OCH SÖK MÅNAD:
januari | februari | mars | april | maj | juni | juli | augusti | september | oktober | november | december

Uppdaterat =

Om du vet domare så meddela gärna: webbmaster@springerklubben.org Tack!
 

 

DATUM

ARRANGÖR & LÄNK

ORT

DOMARE

     
JANUARI  - till sidans topp  

4 jan

Västra Kennelklubben

Göteborg Nordic

Vibeke Paulsen, Norge

5 jan

Västra Kennelklubben Crufts kval

Göteborg INT

Einar Paulsen, Danmark

20 jan

SSRK Bergslagen

Kumla

Jan Roger Sauge, Norge
FEBRUARI  - till sidans topp    

3 feb

SSRK Östergötland

Mjölby

Pia Razera Brulin
MARS  - till sidans topp    

4 mars

SSRK Småland

Moheda

Karin Linde Klerholm

25 mars

SSRK Gävleborg

Sandviken, Högbo

Lena Rollmar
APRIL  - till sidans topp    

1 april

Sydskånska Kennelklubben

Malmö INT

Marjo Jaakkola Börje Espeland

7 april

Västernorrlands Kennelklubb

Sundsvall

Per Kristian Andersen, Norge

7 april

SSRK Västra

Kungsbacka

Hans Rosenberg Marianne Holmli
14 april SSRK Norrbotten Piteå Karl-Erik Johansson

21 april

SSRK Värmland

Forshaga

Maritha Östlund-Holmsten

29 april

Västmanlands Kennelklubb

Västerås

Alessandro Zeppi, Italien
MAJ - till sidans topp    

5 maj

SSRK Gotland

Visby

Petra Junehall

6 maj

SSRK Gotland

Visby

Patric Ragnarson

12 maj

Skaraborgs Kennelklubb

Lidköping Nordic

Johan Andersson

19 maj

SSRK Västerbotten

Skellefteå

Kurt Nilsson

19 maj

SSRK Östra Club Show

Ulriksdal

Stig Arne Kjellevold, Norge
20 maj Springer Östra, inoff. Södertälje, inoff. Ray Smith

20 maj

SSRK Jämtland/Härjedalen

Östersund

Caroline Lundqvist

20 maj

Nordskånska Kennelklubben

Hässleholm Nordic

Jeanette Balkan, Danmark

26 maj

Uppsala Läns Kennelklubb

Gimo Nordic

Leila Kärkäs, Finland

26 maj

SSRK Södra

Hasslarp

Bertil Lundgren

27 maj

SSRK Södra

Hasslarp

Ann Carlström

27 maj

Södra Norrbottens Kennelklubb

Piteå

Paula Rekiranta, Finland
JUNI - till sidans topp    

2 juni

Östergötlands Kennelklubb

Norrköping

Cindy Pettersson
3 juni Springer Östergötland/Småland Mjölby, inoff. Ann Lundin, Astrospring's

3 juni

SSRK Västernorrland

Sundsvall

Anneli Karlsson

9 juni

Dalarnas Kennelklubb 

Leksand

Saija Juutilainen, Finland

10 juni

Norra Älvsborgs Kennelklubb 

Vänersborg Nordic

Henrik Härling

17 juni

Västerbottens Kennelklubb 

Vännäs

Erna Britt Nordin

17 juni

SSRK Småland

Gränna

Sara Nordin

29 juni fredag

Norra Norrbottens Kennelklubb 

Gällivare Nordic

Aase Jakobsen, Norge

30 juni

Hälsinglands Kennelklubb

Alfta

Henric Fryckstrand
30 juni Springer Väst Sandared, inoff. Sanna Kavén, Finland
JULI - till sidans topp    

1 juli

Södra Älvsborgs Kennelklubb

Borås

Jacky Mitchell, England

6 juli fredag

Hallands Kennelklubb

Tvååker Nordic

Nicklas Eriksson

7 juli

Hallands Kennelklubb 

Tvååker

Sjoerd Jobse

7 juli

SSRK Värmland

Sunne

Lars Widén
14 juli 
SPRINGER CLUB SHOW 2018 Örebro Hanar: Jo Cunliffe, UK
Tikar & BIR: Jane Eyeington, UK

15 juli

Södra Norrbottens Kennelklubb

Piteå INT

Saija Juutilainen, Finland

15 juli

SSRK Gävleborg

Högbo Bruk

Annelie Karlsson

21 juli

Västmanlands Kennelklubb 

Västerås Nordic

Ruth Thompson, Australien
28 juli SSRK Norrbotten Piteå Kari Haave, Norge

28 juli

SSRK Västernorrland

Örnsköldsvik

Jens Martin Hansen, Danmark

28 juli

Värmlands Kennelklubb 

Ransäter Nordic

Jan-Erik Ek
AUGUSTI - till sidans topp    

4 aug

Stockholms Kennelklubb

Märsta INT

Jens Karlsson

5 aug

Jämtland/Härjedalens Kennelklubb

Svenstavik Nordic

Jan Roger Sauge, Norge

11 aug

Örebro Läns Kennelklubb 

Askersund

Cindy Pettersson

12 aug

SSRK Bergslagen

Askersund

Fredrik Norgren

12 aug

Blekinge Kennelklubb

Ronneby

Heather Cox, Irland

18 aug

Norra Norrbottens Kennelklubb

Överkalix

Rita Kadike Skadina, Lettland

18 aug

Östergötlands Kennelklubb

Norrköping Nordic

José Homem de Mello, Portugal

19 aug

Södermanlands Kennelklubb

Eskilstuna

Moa Persson

25 aug

Gotlands Kennelklubb

Visby

Benny Blidh von Schedvin

26 aug

Gotlands Kennelklubb

Visby INT

Jan-Erik Ek

26 aug

Västra Kennelklubben

Ljungskile

Anne-Chaterine Edoff
SEPTEMBER - till sidans topp    
1 sep Springer Gävle/Dala Högbo, inoff. Nina Lönner-Andersson

1 sep

Småland/Ölands Kennelklubb

Öland

Ann-Christin Johansson

1 sep

SSRK Västra

Karlsborg

Gudrun Brunnström

2 sep

SSRK Västra

Karlsborg

Kim Bay
2 sep SSRK Västerbotten Vännäs Ola Eriksson

2 sep

Gästriklands Kennelklubb 

Högbo Nordic

Paul Stanton

9 sep

Uppsala Läns Kennelklubb

Gimo

Mats Jonsson

22 sep

Sydskånska Kennelklubben

Eslöv

Eeva Rautala, Finland
23 sep Springer Syd Ask Röstånga, inoff Lena Rollmar, Deming's
OKTOBER - till sidans topp    

6 okt

Västernorrlands Kennelklubb

Sundsvall INT

Maritha Östlund-Holmsten

27 okt

SSRK Östergötland

Mjölby

Anna Geschwindt Eriksson
NOVEMBER - till sidans topp    

4 nov

Småland/Ölands Kennelklubb

Växjö INT

Henrik Härling

10 nov

SSRK Södra

Åstorp

Einar Paulsen, DK
10 nov SSRK Dalarna Rättvik Leila Kärkäs, Finland
11 nov SSRK Dalarna Rättvik Marjo Jaakkola, Finland
17 nov SSRK Jämtland/Härjedalen Frösön ?
18 nov SSRK Jämtland/Härjedalen Frösön ?
DECEMBER - till sidans topp    

8 dec

Svenska Kennelklubben
SV-18 Crufts kval

Stockholm Nordic

Hanar + BIR: Frank Whyte, UK
Tikar: Mikael Tranholm, DK

Reservation för eventuella ändringar