UTSTÄLLNINGSPROGRAM
2018
-tillbaka-
NYTT FÖR 2018: NORDIC = Nordic dog show (även Nordic Show Certificate, NSC) LÄS HÄR
För närmare information om utställning -
klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)
KLICKA OCH SÖK MÅNAD:
Uppdaterat =
Om du vet domare så meddela gärna:
webbmaster@springerklubben.org Tack!
|
|||||||||
DATUM |
ARRANGÖR & LÄNK |
ORT |
DOMARE |
||||||
JANUARI | - till sidans topp | ||||||||
4 jan |
Göteborg Nordic |
Vibeke Paulsen, Norge | |||||||
5 jan |
Västra Kennelklubben Crufts kval |
Göteborg INT |
Einar Paulsen, Danmark | ||||||
20 jan |
Kumla |
Jan Roger Sauge, Norge | |||||||
FEBRUARI | - till sidans topp | ||||||||
3 feb |
Mjölby |
Pia Razera Brulin | |||||||
MARS | - till sidans topp | ||||||||
4 mars |
Moheda |
Karin Linde Klerholm | |||||||
25 mars |
Sandviken, Högbo |
Lena Rollmar | |||||||
APRIL | - till sidans topp | ||||||||
1 april |
Malmö INT |
||||||||
7 april |
Sundsvall |
Per Kristian Andersen, Norge | |||||||
7 april |
Kungsbacka |
||||||||
14 april | SSRK Norrbotten | Piteå | Karl-Erik Johansson | ||||||
21 april |
Forshaga |
Maritha Östlund-Holmsten | |||||||
29 april |
Västerås |
Alessandro Zeppi, Italien | |||||||
MAJ | - till sidans topp | ||||||||
5 maj |
Visby |
Petra Junehall | |||||||
6 maj |
Visby |
Patric Ragnarson | |||||||
12 maj |
Lidköping Nordic |
Johan Andersson | |||||||
19 maj |
Skellefteå |
Kurt Nilsson | |||||||
19 maj |
SSRK Östra Club Show |
Ulriksdal |
Stig Arne Kjellevold, Norge | ||||||
20 maj | Springer Östra, inoff. | Södertälje, inoff. | Ray Smith | ||||||
20 maj |
Östersund |
Caroline Lundqvist | |||||||
20 maj |
Hässleholm Nordic |
Jeanette Balkan, Danmark | |||||||
26 maj |
Gimo Nordic |
Leila Kärkäs, Finland | |||||||
26 maj |
Hasslarp |
Bertil Lundgren | |||||||
27 maj |
Hasslarp |
Ann Carlström | |||||||
27 maj |
Piteå |
Paula Rekiranta, Finland | |||||||
JUNI | - till sidans topp | ||||||||
2 juni |
Norrköping |
Cindy Pettersson | |||||||
3 juni | Springer Östergötland/Småland | Mjölby, inoff. | Ann Lundin, Astrospring's | ||||||
3 juni |
Sundsvall |
Anneli Karlsson | |||||||
9 juni |
Leksand |
Saija Juutilainen, Finland | |||||||
10 juni |
Vänersborg Nordic |
Henrik Härling | |||||||
17 juni |
Vännäs |
Erna Britt Nordin | |||||||
17 juni |
Gränna |
Sara Nordin | |||||||
29 juni fredag |
Gällivare Nordic |
Aase Jakobsen, Norge | |||||||
30 juni |
Alfta |
Henric Fryckstrand | |||||||
30 juni | Springer Väst | Sandared, inoff. | Sanna Kavén, Finland | ||||||
JULI | - till sidans topp | ||||||||
1 juli |
Borås |
Jacky Mitchell, England | |||||||
6 juli fredag |
Tvååker Nordic |
Nicklas Eriksson | |||||||
7 juli |
Tvååker |
Sjoerd Jobse | |||||||
7 juli |
Sunne |
Lars Widén | |||||||
|
SPRINGER CLUB SHOW 2018 | Örebro | Hanar: Jo Cunliffe, UK Tikar & BIR: Jane Eyeington, UK |
||||||
15 juli |
Piteå INT |
Saija Juutilainen, Finland | |||||||
15 juli |
Högbo Bruk |
Annelie Karlsson | |||||||
21 juli |
Västerås Nordic |
Ruth Thompson, Australien | |||||||
28 juli | SSRK Norrbotten | Piteå | Kari Haave, Norge | ||||||
28 juli |
Örnsköldsvik |
Jens Martin Hansen, Danmark | |||||||
28 juli |
Ransäter Nordic |
Jan-Erik Ek | |||||||
AUGUSTI | - till sidans topp | ||||||||
4 aug |
Märsta INT |
Jens Karlsson | |||||||
5 aug |
Svenstavik Nordic |
Jan Roger Sauge, Norge | |||||||
11 aug |
Askersund |
Cindy Pettersson | |||||||
12 aug |
Askersund |
Fredrik Norgren | |||||||
12 aug |
Ronneby |
Heather Cox, Irland | |||||||
18 aug |
Överkalix |
Rita Kadike Skadina, Lettland | |||||||
18 aug |
Norrköping Nordic |
José Homem de Mello, Portugal | |||||||
19 aug |
Eskilstuna |
Moa Persson | |||||||
25 aug |
Visby |
Benny Blidh von Schedvin | |||||||
26 aug |
Visby INT |
Jan-Erik Ek | |||||||
26 aug |
Ljungskile |
Anne-Chaterine Edoff | |||||||
SEPTEMBER | - till sidans topp | ||||||||
1 sep | Springer Gävle/Dala | Högbo, inoff. | Nina Lönner-Andersson | ||||||
1 sep |
Öland |
Ann-Christin Johansson | |||||||
1 sep |
Karlsborg |
Gudrun Brunnström | |||||||
2 sep |
Karlsborg |
Kim Bay | |||||||
2 sep | SSRK Västerbotten | Vännäs | Ola Eriksson | ||||||
2 sep |
Gästriklands Kennelklubb |
Högbo Nordic |
Paul Stanton | ||||||
9 sep |
Gimo |
Mats Jonsson | |||||||
22 sep |
Eslöv |
Eeva Rautala, Finland | |||||||
23 sep | Springer Syd | Ask Röstånga, inoff | Lena Rollmar, Deming's | ||||||
OKTOBER | - till sidans topp | ||||||||
6 okt |
Sundsvall INT |
Maritha Östlund-Holmsten | |||||||
27 okt |
Mjölby |
Anna Geschwindt Eriksson | |||||||
NOVEMBER | - till sidans topp | ||||||||
4 nov |
Växjö INT |
Henrik Härling | |||||||
10 nov |
Åstorp |
Einar Paulsen, DK | |||||||
10 nov | SSRK Dalarna | Rättvik | Leila Kärkäs, Finland | ||||||
11 nov | SSRK Dalarna | Rättvik | Marjo Jaakkola, Finland | ||||||
17 nov | SSRK Jämtland/Härjedalen | Frösön | Nina Karlsdotter | ||||||
18 nov | SSRK Jämtland/Härjedalen | Frösön | Svante Frisk | ||||||
DECEMBER | - till sidans topp | ||||||||
8 dec |
Svenska
Kennelklubben |
Stockholm Nordic |
Hanar + BIR:
Frank Whyte, UK Tikar: Mikael Tranholm, DK |
Reservation för eventuella ändringar