- utställningsprogram för Norden hittar du här nedan - |
||
Dansk Kennelklubb Dansk Spanielklubb |
Norska Kennelklubben Norsk Spaniel Klub |
Finska Kennelklubben Finska Springer Spanielklubben |
För närmare information om utställning -
klicka på arrangörens länk!
(anmälningstid brukar utgå ca 1 månad före utställningens datum)
Om du vet domare så maila gärna till: webbmaster@springerklubben.org Tack!
Uppdaterat =
SÖK MÅNAD:
|
|||||
DATUM |
ARRANGÖR & LÄNK |
ORT |
DOMARE |
||
JANUARI | - till sidans topp | ||||
7 jan |
Göteborg INT |
Renée Sporre-Willes | |||
8 jan |
Västra Kennelklubben Crufts kval |
Göteborg INT |
Stanley Shen | ||
21 jan |
Kumla |
Caroline Lundqvist | |||
FEBRUARI | - till sidans topp | ||||
4 feb |
Mjölby |
Benny Blidh Von Schedvin | |||
MARS | - till sidans topp | ||||
5 mars |
Moheda |
Börje Johansson | |||
12 mars |
Strängnäs INT |
Birgitta Svarstad | |||
18 mars |
Malmö INT |
Dimitris Antonopoulos | |||
26 mars |
Sandviken, Högbo |
Lars Widén | |||
APRIL | - till sidans topp | ||||
8 april |
Kungsbacka |
Börge Espeland | |||
9 april |
Kungsbacka |
Jan-Erik Ek | |||
16 april |
Forshaga |
Lena Rollmar | |||
22 april | SSRK Norrbotten | Boden |
Arvid Göransson |
||
22 april |
Västerås |
Anna Geschwindt Eriksson | |||
MAJ | - till sidans topp | ||||
6 maj |
Lidköping INT |
Karl Eddie Berge | |||
6 maj |
Visby |
Mikael Tranholm | |||
7 maj |
Visby |
Sjoerd Jobse | |||
13 maj | Springer Östergötland/Småland | Mjölby, inoff. | Chris Stobbie, Rowemaris | ||
20 maj |
Ulriksdal |
Vibeke Paulsen | |||
20 maj |
Skellefteå |
Lena Rollmar | |||
21 maj | Springer Östra | Stockholm, inoff | Kath Holt, Bethryn | ||
21 maj |
Piteå |
Jetta Tschokkinen | |||
21 maj |
Östersund |
Jari Partanen | |||
21 maj |
Hässleholm INT |
Sjoerd Jobse | |||
27 maj | Springer Mellan | Brunskog, inoff | Roland Fors | ||
27 maj |
Hasslarp |
Barbara Müller | |||
28 maj |
Hasslarp |
Sascha Paduch | |||
28 maj |
Gimo INT |
Sjoerd Jobse | |||
JUNI | - till sidans topp | ||||
3 juni |
Norrköping |
Joakim Ohlsson | |||
4 juni |
Norrköping |
Glenda Goller | |||
5 juni måndag |
Norrköping |
Michael Kristensen | |||
10 juni |
Leksand |
Zorica Salijevic | |||
10 juni |
Örnsköldsvik |
Siv Sandö |
|||
11 juni |
Sundsvall |
Kari Granaas Hansen | |||
11 juni |
Vänersborg |
Sara Nordin | |||
18 juni |
Vännäs INT |
Sara Nordin | |||
18 juni |
Gränna |
Filip Johnsson | |||
JULI | - till sidans topp | ||||
1 juli |
Gällivare INT |
Sonia Kelveri-Philippou | |||
1 juli | Springer Väst | Hofsnäs Herrgård, inoff. | Tina Angrell, Festival | ||
2 juli |
Borås |
Jessie Borregaard Madsen | |||
7 juli fredag |
Tvååker INT |
Elena Ruskovaara | |||
8 juli |
Tvååker |
Christina Daniels | |||
8 juli |
Alfta |
Wim Wellens | |||
8 juli |
Sunne |
Liz-Beth C Liljeqvist | |||
|
SPRINGER CLUB SHOW 2017
30-års jubileum! |
Odensbacken, Örebro | Mr
Graham Osborne, hanar Mrs Sandy Hall, tikar |
||
16 juli |
Sandviken |
Johan Andersson | |||
16 juli |
Piteå INT |
Cristian Vantu | |||
23 juli |
Köping INT |
Erna Britt Nordin | |||
30 juli |
Ransäter INT |
Eeva Rautala | |||
AUGUSTI | - till sidans topp | ||||
5 aug |
Visby |
Frank Kane | |||
6 aug |
Visby INT |
Ales Novak | |||
6 aug |
Svenstavik INT |
Martin Johansson | |||
12 aug |
Askersund INT |
Arvid Göransson | |||
13 aug |
Askersund |
Magdalena Karlsson | |||
13 aug |
Överkalix |
Per-Harald Nymark | |||
13 aug |
Ronneby INT |
Claudio De Giuliani | |||
19 aug |
Norrköping |
Henrik Härling | |||
20 aug |
Eskilstuna |
Eva Jönsson | |||
26 aug |
Ljungskile |
Henrik Härling | |||
27 aug |
Uddevalla |
Ola Eriksson | |||
27 aug |
Märsta |
Vidar Grundetjern | |||
SEPTEMBER | - till sidans topp | ||||
2 sep |
Gästriklands Kennelklubb |
Högbo INT |
Hans Rosenberg | ||
3 sep | SSRK Västerbotten | Vännäs | Svante Frisk | ||
3 sep |
Öland |
Rodi Hübenthal | |||
3 sep | Gävle/Dala | Högbo, inoff | Linnéa Pettersson, Roboris | ||
9 sep |
Gimo |
Jeanette Balkan | |||
9 sep | Springer Syd | Ask Röstånga, inoff | Martin Adler, Goldflame's | ||
10 sep |
Eslöv INT |
Cindy Pettersson | |||
OKTOBER | - till sidans topp | ||||
7 okt |
Sundsvall INT |
Cathy Delmar | |||
28 okt |
Boden |
Markku Kipinä |
|||
28 okt |
Mjölby |
Anneli Karlsson | |||
NOVEMBER | - till sidans topp | ||||
5 nov |
Växjö INT |
Mats Jonsson | |||
11 nov |
Åstorp |
Gunnar Nyman | |||
12 nov | SSRK Dalarna | Rättvik | Annelie Karlsson | ||
25 nov | SSRK Jämtland/Härjedalen | Åre | Patric Ragnarsson | ||
26 nov | SSRK Jämtland/Härjedalen | Åre |
Sven Slettedal |
||
DECEMBER | - till sidans topp | ||||
17 dec |
Svenska
Kennelklubben |
Stockholm INT |
Inga Bonnez,
hanar Hans Almgren, tikar |
Reservation för eventuella ändringar